Līgo un Jāņi ir vieni no populārākajiem un visvairāk svinētajiem svētkiem Latvijā, kas tiek svinēti vasaras saulgriežos 23. – 24. jūnijam. Līgo diena ir 23. jūnijā un Jāņi norisinās 24. jūnijā, kad visi radi draugi un kaimiņi sanāk kopā uz svētku svinēšanu. Šie svētki ir pārpildīti ar pagāniskām tradīcijām, kad latvieši atzīmē īsāko nakti, sveicot uzlecošo sauli. Tiek kurināts ugunskurs, dziedātas Līgo dienas ziņģes un ievērotas dažādas senlatviešu tradīcijas. Tomēr, varbūt šis gads ir īstais laiks, kad ieviest jaunas un aizraujošas tradīcijas, piemēram, aktīvo atpūtu uz ūdens?
Pļavas ziedu un augu izmantošana
Jāņu svinēšanā nozīmīgi ir augi – pļavas ziedi, papardes, meijas, kas savākti netālu no mājām mežos un pļavās un tiek izmantoti dekoratīviem, ārstnieciskiem un citiem simboliskiem nolūkiem. Tiek izmantoti lielākā daļa pļavas ziedu, kā arī salmi, kvieši, vīķi un cita labība, kā arī meijas, ar kurām tiek rotāta svinību vieta.
Jāņu dienai ir īpašs spēks un maģija (vismaz tā ticēja senie latvieši) un ikviens augs dod spēku, kā arī atvaira ugunsgrēkus, cilvēku un mājlopu sērgas un slimības.
Jāņos pīlādžu, ozolu, liepu un bērzu lapotnes tiek vāktas un izkarinātas māju, šķūņu un klēts rotāšanai, kā arī piesietas pie vārtiem, durvīm un mašīnām. Ērkšķi, dadži un nātres karājas, lai atvairītu ļaunos garus un raganas.
Vainagu pīšana
Vainagi, kas tiek pīti no pļavas ziediem ir viena no populārākajām tradīcijām, kas saglabājusies līdz mūsdienām. Sieviešu vainagiem izmanto ziedus, bet vīriešu vainagus darina no ozola zariem, kas simbolizē spēku. Senie latvieši uzskatīja arī, ka ozolu vainagi sola arī zirgu un bišu svētību. Tiek uzskatīts, ka vainagi, kas pīti ar divdesmit septiņiem dažādiem augiem, novērš nelaimes un slimības, kā arī atbaida ienaidniekus. Tāpat kā Jāņu siers un ugunskurs, vainagi ir saules simbols.
Ugunskura kurināšana
Jāņos ugunskuri tiek iekurti un dedzināti no saulrieta līdz nākamajam rītam (visa tumšā perioda laikā, lai gan, Līgo naktī tas ilgst tikai pāris stundas). Šī prakse atspoguļo pārliecību, ka gaisma pāries uz nākamo gadu. Tiek uzskatīts, ka ugunskurs jādedzina augstā punktā. Lēciens pāri Jāņu ugunskuram nākamajam gadam nesīs veiksmi un veselību.
Lai gan latviešu kultūrā ir pietiekami daudz trtadīcijas, kas saistītas ar Jāņu svinēšanu, nekad nav par vēlu ieviest savas tradīcijas, kas atspoguļos 21. gadsimtu un padarīs svētku svinēšanu vēl interesantāku.
Tā kā jūnijas lielākoties ir silts un Jāņu diena parasti ir silta un saulaina, laiks ieviest jaunu tradīciju – izklaides uz ūdens. Ir pieejami daudz dažādi veidi, kā pavadīt aktīvu laiku ģimenes lokā uz ūdens. Lielisks veids ir SUP dēļi, kas ir piemēroti ikvienam, tāpēc visa ģimene var nodoties aktivitātei kopā.
Ja esat ektrēmāku izklaižu cienītājs, tad iesakām izmēģināt īpašo piedāvājumu - Veikbords ar lielo laivu Mastercraft!. Dodies kopā ar draugiem vai ģimeni un pavadi svētkus aktīvāk. Iespējams, kāda no šīm idejām un aktivitātēm kļūst par Jūsu ģimenes Līgo dienas tradīciju. Vai vēl labāk – katru gadu izmēģināsiet jaunas emocijas dažādas aktivitātes.